11 września 2024

Zamowienia Publiczne

Blog na każdy temat

Dom ekonomiczny i ekologiczny. Ocieplanie poddasza

Nie ocieplona połać dachu to wykroczenie przeciwko zdrowemu rozsądkowi i ekonomii. Okazuje się, że bez mała 25% strat ciepła realizuje się poprzez niezaizolowany dach. Oszczędności wynikające z faktu właściwego zadbania o ostatnią kondygnację rozkładają się w długiej perspektywie użytkowania. Nie są to prace zbyt skomplikowane i wielu właścicieli domów jednorodzinnych może sobie poradzić z tym we własnym zakresie.

1. Kiedy jest najlepszy czas na ocieplanie poddasza

Docieplenie poddaszy z racji zamknięcia pewnego cyklu budowy wykonywane jest pod dachem, dlatego ekipa montująca nie jest uzależniona od kaprysów pogody. Prace można wykonać o każdej porze roku. Oczywiście jeżeli poddasze nie będzie użytkowane od razu można poczekać trochę z izolacją. Jest to nawet wskazane, żeby prace ociepleniowe odwlec do czasu aż pogoda zafunduje nam kilka rzęsistych ulew. Będzie to test szczelności dla konstrukcji dachowej. Po upewnieniu się, że dach nie przecieka można zaplanować następny prace.
W budynkach już istniejących postępujemy podobnie. Jeśli jest to dom z kilkudziesięcioletnią historią należy przed przystąpieniem do izolowania przeprowadzić przegląd stanu więźby dachowej. I dokonać ewentualnych napraw. Podczas audytu można natrafić na miejsca, w których dach przecieka. Te miejsca bezwzględnie wymagają interwencji.

2. Materiały do ociepleń

Najpopularniejszym surowcem do ociepleń poddaszy jest wełna mineralna. W sieci handlowej występują jej dwa rodzaje.
a) wełna skalna − produkuje się ją z surowców mineralnych; jak nazwa wskazuje do produkcji tego rodzaju wełny wykorzystuje materiał skalny − bazalt lub dolomity. W procesie obróbki cieplnej materiał mineralny zostaje stopiony i rozwłókniony. Przed uformowaniem koca z waty dodaje się do materiału żywice, które spajają ze sobą włókna.
b) wata szklana − powstaje z piasku kwarcowego i szkła pochodzącego z recyklingu; jak poprzednia poddawana jest procesowi obróbki cieplnej i rozciąganiu w długie włókna. Wełna szklana ma nieco lepsze parametry izolacyjne niż wełna skalna. Jest też od niej odrobinę lżejsza.

3. Jak obliczyć powierzchnie do izolowania?

Jest to o tyle skomplikowane, że powierzchnia część zaizolowanej nie pokrywa się, ani z powierzchnią ostatniej kondygnacji, ani z powierzchnią połaci dachu. Składa się ona z wielu elementów. Częściowo poziomych sufitów. W pewnej części skośnych połaci tożsamych ze spadkiem dachu oraz dodatkowych ścian takich jak na przykład ślepe ściany stawiane przed zbyt niskimi ściankami oporowymi pod krokwiami. Z uśrednionych wyliczeń wynika, że na każdy metr kwadratowy powierzchni ostatniej kondygnacji przypada prawie półtora metra połaci dachu do ocieplenia. https://building-companion.pl/dolnoslaskie