16 kwietnia 2024

Zamowienia Publiczne

Blog na każdy temat

Jakie zalety ma fotowoltaika?

Panele fotowoltaiczne zmieniają energię światła ciepłego w energię elektryczną. Wygenerowany w fotowoltaice prąd stały płynie poprzez inwerter (falownik) oraz jest zmieniony w prąd naprzemienny, więc właśnie taki który mamy w gniazdkach (230V). Otrzymaną energię elektryczną można stosować na bieżąco, przechowywać lub sprzedawać – we współzależności od typu instalacji fotowoltaicznej.

Fotowoltaika – co to jest?

Fotowoltaika jest dziedziną technologii i nauki zajmującą się przetworzeniem oświetlenia ciepłego na energię elektryczną. Termin tenże jest również jeszcze powszechniej wykorzystywany w nawiązaniu do panelu fotowoltaicznego. Fotowoltaika jest wykorzystywana nie jedynie w przemyśle, lecz również również we własnych domostwach. Należałoby wiedzieć, że panele fotowoltaiczne są niezwykle niejednokrotnie mieszane ze słonecznymi kolektorami. Systemy owe wykorzystują energię w odmienny sposób, mimo skojarzenia z wyglądu i rodzaju instalowania. Panele fotowoltaiczne wytwarzają prąd stały, więc jeśli pragniemy korzystać z energii elektrycznej musimy przyłączyć falownik (inwerter), jaki zmieni prąd stały paneli fotowoltaicznych na prąd zmienny.

Wybranie właściwej mocy instalacji fotowoltaicznej

Jak ustalić moc instalacji fotowoltaicznej? Przede wszystkim musimy wiedzieć ile prądu stosujemy w budynku w przeciągu roku. Tak właściwie, to od owego parametru będzie zależna wielkość instalacji fotowoltaicznej i cena. Jak zobaczyć ile energii wykorzystuje własny dom? Starczy sięgnąć po rachunki za energię elektryczną – doskonale sprawdzi się jednoletnie obliczenie. Na ich bazie możemy poznać zbliżoną moc instalacji fotowoltaicznej. Niezwykle istotne jest, żeby wielkość instalacji pv nie była ani zbyt mała, ani zbyt duża.

Koszty instalacji fotowoltaicznej

Odpowiednia dawkę paneli słonecznych jest w stanie zagwarantować nam tyle energii elektrycznej, aby ceny za prąd przestały nas niepokoić. Stajemy się zatem niezależni od dostawcy energii. Gdy zdecydujemy się na montaż paneli fotowoltaicznych, możemy liczyć na dotację wielkości aż do 40% wydatków zaliczanych do instalacji PV. Instalacja tworzy tymczasem jedyne koszty, które ponosimy, gdyż panele słoneczne nie potrzebują zmian elementów. magazyn energii cena