19 czerwca 2024

Zamowienia Publiczne

Blog na każdy temat

Najczęstsze uzależnienia wśród Polaków

W powszechnej opinii uważa się, że Polacy są uzależnienie przede wszystkim od picia alkoholu. Tymczasem w ostatnich latach w polskim społeczeństwa pojawiają się nowe uzależnienia. Są to przede wszystkim narkotyki, zakupy, Internet, praca i hazard. Na leczenie do specjalistycznych oddziałów szpitalnych zgłaszają się przede wszystkim osoby mające problem z alkoholem, nikotynizmem i narkotykami. Polacy natomiast nie widzą zwykle potrzeby leczenia uzależnienia od pracy czy zakupów. Zdaniem specjalistów bardzo ważnym zagrożeniem naszych czasów jest uzależnienie od Internetu i życia w przestrzeni wirtualnej. Ten problem mają nie tylko dzieci, które często wyjście na podwórko traktują jak karę ale także dorośli, którzy godzinami przebywają w sieci. Upowszechnienie Internetu w telefonach komórkowych dodatkowo wpływa na utrwalanie konieczności bycia ciągle online. Jeśli chodzi o narkotyki to w Polsce największy problem jest z marihuaną. Już do dziesiąty gimnazjalista i co trzeci uczeń szkoły średniej deklaruje posiadanie doświadczeń z tymi narkotykami.

Jeśli chodzi o alkoholizm to sytuacja w Polsce jest dramatyczna. Wbrew powszechnej opinii, że problem dotyczy tylko mężczyzn, specjaliści alarmują, że w ostatnich latach alkoholizm rozwinął się także wśród kobiet. Z danych Policji wynika, że rocznie do szpitali trafia ponad sto tysięcy pijanych kierowców. Zaledwie co dziesiąty kierowca, który wsiada za kierownicę po pijanemu jest kobietą.

Jak można zauważyć, Polacy mają coraz większy problem z uzależnieniami. Wiele osób nie jest świadomych jakie są konsekwencje uzależnień i jak bardzo mogą one wpłynąć na ich życie. Pamiętajmy, że uzależnienia to nie tylko problem osoby uzależnionej, ale także jego rodziny i bliskich. Warto pamiętać o tym, że można się z nimi skutecznie uporać ale potrzebna jest pomoc specjalistów. Odtrucia alkoholowe Łódź to miejsce, w którym można skorzystać z pomocy profesjonalistów i rozpocząć leczenie uzależnień.