25 lipca 2024

Zamowienia Publiczne

Blog na każdy temat

Serwer w chmurze – czy warto?

Decydując się na otwarcie własnej działalności internetowej, musimy mieć na uwadze fakt, że nasz portal, sklep internetowy, czy blog będzie potrzebował odpowiedniej przestrzeni na gromadzenie i przetwarzanie danych. Z tego względu, konieczne staje się postawienie serwera. Do wyboru mamy zarówno maszyny obsługiwane przez zewnętrznych dostawców (serwery wirtualne, np. serwer w chmurze bądź serwer prywatny), jak i urządzenia, do których mamy fizyczny dostęp (serwer dedykowany). Poniżej skupimy się jednak na rozwiązaniach oferowanych przez tzw. cloud computing, czyli wspomnianych serwerach działających w chmurze.

Czym jest serwer w chmurze?

Przechowywanie wszystkich danych w internetowej chmurze stało się niezwykle popularne w ostatnich latach. Serwer w chmurze polega na tym, że klient może dowolnie przeglądać i modyfikować informacje, obsługiwane przez dane urządzenie. Serwer ten jest jednak zarządzany przez zewnętrzną firmę, która może się znajdować w zupełnie innej części świata.

Czy warto się zdecydować na serwer w chmurze?

Niewątpliwą zaletą opisywanego rozwiązania jest fakt, iż w przeciwieństwie do innych rodzajów urządzeń, serwer w chmurze jest w pełni skalowalny. Oznacza to, że w klient może na życzenie zamówić zwiększenie mocy obliczeniowej maszyny. Ponadto, firma zwykle płaci jedynie za zasoby, które realnie zużyła, co dodatkowo przemawia na korzyść serwerów w chmurze.

Kwestie bezpieczeństwa

Wbrew pozorom, cloud computing oferuje jedną z najpewniejszych opcji przechowywania informacji i zarządzania nimi. Chmury internetowe są standardowo zabezpieczane specjalistycznymi i wielowarstwowymi protokołami bezpieczeństwa. Poziom ochrony wzrósł dodatkowo wraz z najnowszymi dyrektywami UE, dotyczącymi ochrony danych osobowych.